28.října, právě v den 99. výročí vzniku našeho státu, se přes naši zemi přehnal silný vítr. Žádné datum nebývá náhodné a devítky symbolizují naplnění jedné etapy. Co není pevně zakořeněné nebo již splnilo své poslání, vítr odnáší a uvolňuje prostor pro vše nové, dává energii ke změnám, je to vítr v našich plachtách, v plachtách naší země. Země v samém srdci Evropy, ze všech stran chráněnou horami, s minimální historickou zátěží vůči okolnímu světu. I díky tomu nabírá stále více sil k plavbě správným směrem a lidem na jejím území přináší, v tuto chvíli velmi cenný, klid k životu.

Vítr přináší svěží vzduch, který toužíme nabrat do plic. Zhluboka se nadechnout na cestu ke změnám v souladu se svou intuicí, se svým srdcem. I podle tradiční medicíny je listopad obdobím plic. Dopřejme jim tedy dostatek čerstvého vzduchu nejen při pobytu v přírodě, ale také uvědoměním kde, případně s kým, chceme dýchat společný vzduch, či co nás v životě dusí. Potlačovaná touha po volnosti a svobodě v sobě nese riziko onemocnění plic a průdušek. Reflexní plošky plic najdeme na nártech chodidel a jejich citlivost nám napoví, kde je příčina našich dýchacích obtíží.

Například – při chronickém kašli – jaké situace v životě nás dlouhodobě dusí

– při astmatu – často při péči o blízkou osobu bychom za ni i dýchali a nezbývá nám pak vlastní dech

– při zánětu průdušek – s nějakou situací nesouhlasíme a stále ji nemůžeme „vydýchat“.

Při reflexní masáži chodidel se odhaluje skutečná příčina nemoci a její uvědomění přináší novou energii, je to vítr v plachtách našich životů…

Pavel Zdichynec