Jedna z prvních vět, která zazněla na kurzu Rozmluv se Anglicky se Zdeňkem Vaníčkem. Moje hlava samozřejmě chytla hned paniku. Ze školních lavic jsem byla zvyklá biflovat se slovíčka do úmoru, což samozřejmě nikam nevedlo. Považuji se tak v anglickém jazyce za notorického začátečníka. Neučení mi tedy přišlo jako nesplnitelný úkol. A to jsme před sebou měli dva dny semináře.

Mimochodem dokážete si představit, že byste se cizí jazyk mohli naučit v pohodě, v klidu, v uvolnění jen tím, že prostě budete? Pro mě to bylo sci-fi. Ale na vlastní kůži jsem zjistila, že to jde.

První kroky k angličtině bez učení

Ještě před začátkem semináře jsme vyplnili krátký test se slovíčky, abychom viděli, nebo spíše naše hlava, z jaké pozice startujeme. A samozřejmě měli také srovnání, kam jsme se posunuli. Pak už jen stačilo přestat se učit, ale začít jazyk vnímat.

To, co jsme na kurzu prováděli, bylo vlastně hodně jednoduché. Naučili jsme se tři jednoduché techniky, které jsme neustále opakovali. Nešlo o to se něco kostrbatě učit, ale díky vnímání příběhu se pro jazyk nadchnout a hlavně v něm neustále být. Uvolněně. Zdeňkova metoda vychází z poznání, že i děti, když se učí jazyk, vlastně jen opakují, co slyší. Zapomeňte na nepohodlné lavice a tabule. Tady bylo nejdůležitější, abychom se cítili dobře. Ve dvojicích jsme tak předčítali příběh, překládali, opakovali, poslouchali, ale taky hlavně hodně leželi, relaxovali, jedli, taky trochu cvičili a samozřejmě si hráli.

Asi nejkrásnějším zážitkem pro mě byla pauza po obědě, kdy nám Zdeněk četl Malého prince v angličtině. Musím říct, že ten příběh měl zase trochu jinou šťávu a celou skupinu nádherně stmelil.

Už po pár hodinách opakujících se technik, které mimochodem můžete použít i při učení se jakéhokoliv jazyka, jsem si aktivně udělala test slovíček znovu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že se mi aktivně začala vybavovat i slovíčka, která jsem za celý den ani jednou nepoužila ani neslyšela.

 

Kvantové jazykové pole

Zdeněk pracuje taky s kvantovým polem jazyka. Některá slovíčka si můžete i jen tak „stáhnout“ nebo oživit, i když pro to nemusíte skoro nic dělat. Já vím, tohle už zní úplně jako z jiného světa. Každopádně znalost toho, jak k jazyku přistupujete a co si sami pro sebe říkáte, má přímý vliv na to, jak rychle se budete jazyk učit. Pokud vám v hlavě při představě cizího jazyka vyvstanou věty jako: „Na angličtinu nemám hlavu.“ Nebo „Angličtina je těžká“ apod., blokujete si svoje učení. Pokud tyto věty, vlastně to, co máte zapsáno v kvantovém poli, nahradíte přesvědčeními jako: „Cizí jazyk se učím s radostí a lehkostí“ nebo „Miluju angličtinu“ apod., ve vašem těle ani poli nebude vznikat rezistence. To jen taková malá inspirace a ochutnávka práce s kvantovým polem.

Slovní zásoba na plný plyn

Ale zpátky na zem k faktům. Za dva dny bytí s angličtinou se moje slovní zásoba rozrostla asi o 350 nových slovíček, která se dostala do aktivní fáze. Můj odpor ze školních lavic je pryč a angličtina se mi vlastně začala líbit. Není divu, nikdo mě konečně do ničeho nenutil. Hned večer jsem si četla Malého prince v angličtině a fakt mu rozuměla.

A tak jestli už máte dost klasického biflování, tabulí a prachu křídy, tak se přestaňte učit a prostě jen buďte s angličtinou. Přináší to výsledky. A kurzy se Zdeňkem a jeho týmem rozhodně stojí za to. Nejen, že má všechno připraveno do posledního puntíku, ale jeho nadšení a schopnost předávat svoje znalosti a angličtinu je nabíjející.

Chcete se taky rozmluvit anglicky?
Přijďte na Nějakž další kurz v březnu nebo dubnu.

Lenka Liška